S ciljem pomoći i unaprijeđenja kvalitete života osoba oboljelim od multiple skleroze, 17. veljače 2003. godine osnovana je udruga Društvo multiple skleroze Vukovarsko-srijemske županije. Najintenzivnije radi proteklih devet godina, a danas broji 75 članova na području cijele županije.
Kako nam kažu u udruzi, provode razne projekte s kojima svakodnevno uspješno ostvaruju svoje ciljeve. Tu su za sve oboljele, bilo da se radi o socijalnoj uključenosti članova i njihov obitelji, podizanju kvalitete života, promicanju njihovih prava, senzibiliziranju javnosti o ovom problemu, liječenju, rehabilitaciji ili pak humanitarnoj pomoći.
„Provodimo uslugu osobne asistencije sukladno Zakonu o usluzi osobne asistencije. Sukladno navedenom Zakonu koji je stupio na snagu ove godine, trenutno pružamo uslugu osobne asistencije za 49 korisnika te imamo 57 osobnih asistenata. Unapređivanjem kvalitete življenja osobi se omogućava dobivanje usluga samozbrinjavanja i potpore u aktivnostima svakodnevnog života. Isto tako, provodimo i program „I ja želim biti aktivan/na“ koji financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike nkroz koji je zaposlen jedan fizioterapeut te se također provode aktivnost terapija s konjima. Tu je i program „Svjesno – zajedno“ koji financira Ministarstvo zdravstva. Kroz tri godine izravnog rada sa osobama s multiple sklerozom kroz psihosocijalne aktivnosti, terapije fizioterapeuta, masaže i uključivanje u obrazovne aktivnosti, uključivanje volontera, savjetodavne i edukacijske radionice o pravima osoba s invaliditetom doprinosi unaprjeđenju psihosocijalnog i tjelesnog zdravlja”, kratko nam opisuju u udruzi svoje programe.
Dodaju kako su ove godine prvi put počeli s projektom Zaželi – Dom u jednom koji financira Europski socijalni fond +. Za 90 korisnika brine 15 gerontodomaćica.
Ono što uvelike olakšava život njihovim korisnicima svakako je i usluga osobne asistencije. Riječ je o dnevnoj pomoći koju mogu dobiti sve osobe s tjelesnim poteškoćama, ovisno o uvjetima Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
Gotovo ništa od toga ne bi bilo moguće ni da ne pružaju uslugu prijevoza, imaju dva kombi vozila. „Vožnja je besplatna za sve naše članove. Vozimo ih u toplice, Lipik, Bizovac, na specijalističke preglede kod neurologa, oftamologa, fizijatra i ostalih gdje je potrebno. Isto tako, kombi nam služi za odlazak na aktivnosti kojih je uistinu jako puno, od terapije s konjima do druženja s članovima prijateljskih udruga, kako u Hrvatskoj, tako u Srbiji te u Bosni i Hercegovini”, pojašnjavaju u Društvu.
Podsjećaju i kako sljedeći mjesec obilježavaju Nacionalni dan multiple skleroze, uz drugi Hod za MS u Vukovaru, 26. rujna.
Istraživanje Saveza društava multiple skleroze Hrvatske i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pokazalo je kako je u Hrvatskoj 2015. pod dijagnozom G35 (multipla skleroza) liječeno preko 6400 osoba unutar bolničkog sustava i sustava primarne zdravstvene zaštite. Savez od 2005. godine prikuplja podatke o oboljelima od multiple skleroze u Bazu podataka SDMSH, u kojoj je trenutno evidentirano preko 2800 oboljelih.
Podijelite ovo...